آخرین اخبار روز ایران و جهان را در این سایت بخوانید.

اخبار روز ایران و جهان

پراید و پژو ۴۰۵ به پیکان می پیوندند

بازدید : 272 |
درباره : اجتماعی , علمی , |
تاریخ : دوشنبه 22 ارديبهشت 1393 زمان : 11:22


خودروسازان عزم خود را برای از دور خارج کردن پراید و پژو ۴۰۵ جزم کردند...طبق تکلیف وزارت صعنت، معدن و تجارت و سخنان مسئولان صنعت خودرو قرار است از دو سال دیگر، پراید تولید نشود.

خداحافظی با این دو خودرو در حالی مطرح است که تیغ انتقادات به محصولات سایپا و ایران خودرو این روز‌ها تیز‌تر شده است. چنانکه در مناظره تلویزیونی جمعه گذشته بیشتر از اینکه به بحث انحصار یا رقابتی بودن خودرو پرداخته شود، پای آمار تصادفات ناشی از عدم کیفیت خودرو‌ها از جمله پراید به میان کشیده شد. در همین حال رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور نیز اعلام کرده است که دو هزار و ۴۵۴ نفر از کشته‌شدگان حوادث رانندگی سال ۱۳۹۲، راننده یا سرنشین خودروی پراید بودند. به عباراتی آمار کشته شده‌ها در پراید، 13 درصد همه تلفات حوادث رانندگی سال گذشته است. احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان نیز در این باره با تاکید بر اینکه ضعف پراید و پژو ۴۰۵ بیشترین انتقاد را به صنعت خودرو وارد کرد می‌گوید: پراید برای خودروساز ده‌ها میلیارد تومان هزینه در بر داشت تا با استانداردهای مورد نظر همخوانی پیدا کند.
وی می‌افزاید: قطعا کنار گذاشتن پراید و پژو ۴۰۵ به رضایتمندی مصرف‌کننده‌ها نظر دارد.

با این حال محمدرضا نجفی‌منش، عضو انجمن قطعه‌سازان هم با بیان اینکه استراتژی کنار گذاشتن پراید و ۴۰۵ از تولید به سال ۸۷ بر می‌گردد، می‌گوید: این تصمیم فقط بابت نارضایتی از کیفیت این دو محصول نیست بلکه عمر تولید این دو خودرو با توجه به استاندارد‌ها به پایان رسیده است. اظهارات این دو در حالی است که سعید مدنی، مدیر عامل گروه خودروسازی سایپا اطمینان می‌دهد تا سال ۹۵ مدل‌های پراید ارتقا پیدا کرده و از سال ۹۵ خروج پراید از تولید سرعت می‌گیرد.

پراید به پیکان می‌پیوندد

بر اساس استراتژی صنعت خودرو کشور، خودروهای قدیمی باید به تدریج از رده تولید خارج و محصولاتی جدید جایگزین آنها شوند. در مسیر تحقق این استراتژی، پراید و ۴۰۵ دو گزینه ارجح هستند. چرا که به گفته فعالان حوزه خودرو این محصولات به‌ویژه پراید از عمر خود فرا‌تر رفته و برای خودروساز هزینه روزافزون به همراه دارد. احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان در این‌باره می‌گوید: شرکت سایپا ده‌ها میلیارد تومان خرج پراید کرده است تا با استانداردهای موجود همخوانی داشته باشد. برای تقویت امنیت در تصادفات از جلو، بدنه پراید تقویت شد و پنج کیلو به وزن این خودرو اضافه شد. حتی مدل‌های جدید آن به کمپانی‌های بین‌المللی فرستاده شدند تا از نظر استاندارد‌ها بررسی شوند.

وی می‌افزاید: این در حالی است که وزارت‌ صنعت، معدن و تجارت خودروسازان را مکلف کرد تولید خودرو‌های قدیمی مانند پراید را کنار بگذارند. بر اساس استراتژی تعیین شده وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت خودروهای برند داخلی تا ۱۰ سال و خودرو‌های تحت لیسانس تا هفت سال باید تولید شوند. این در حالی است که عمر پراید در ایران از این استاندارد فرا‌تر رفته است. البته ۴۰۵ هم با این رویه همراه بود. دبیر انجمن خودروسازان نارضایتی مصرف‌کننده‌ها از خودروی داخلی را نتیجه عملکرد خودرو‌های قدیمی می‌داند و می‌گوید: امیدواریم تا سال ۹۵ دو مدل پراید و پژو ۴۰۵ کنار گذاشته شوند و مدل‌های مناسب‌تر جایگزین شوند.

به گفته وی، پراید ۱۱۱ نمونه‌ای است از مدل‌هایی که در مسیر توجه به ایرادات پراید و سرمایه‌گذاری خودروساز برای ارتقای کیفیت محصولات طراحی شده بود. اظهارات نعمت‌بخش در حالی است که سعید مدنی، مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا نیز می‌گوید: پراید با آمدن مدل‌های مختلف از جمله تیبا به مرور به پایان خط تولید هدایت شده است. وی می‌افزاید: مثلا خودرو تیبا از نمونه‌های قابل عرضه است که برای کنار گذاشتن پراید در لیست برنامه سایپا قرار گرفته است. محمدرضا نجفی‌منش، عضو هیات مدیره انجمن قطعه‌سازان نیز با بیان اینکه از دور خارج کردن پراید طبق زمانبندی قرار است از سال ۹۵ محقق شود می‌گوید: دلیل کنار گذاشتن پراید صرافا بحث عدم کیفیت این خودرو نیست، بلکه تقریبا ۲۰ سال از عمر این خودرو گذشته و با توجه به استراتژی صنایع خودرو، زمان کنار گذاشتن این خودرو فرارسیده؛ چنانکه قبلا هم پیکان با عمر 40 ساله کنار گذاشته شد.

خروج آرام یا سریع؟


خروج پراید و پژو ۴۰۵ از خط تولید در سال ۹۵، در حالی مطرح است که این دو خودرو با استانداردهای ۵۵ گانه فاصله قابل توجهی دارند، ضمن اینکه از عمر تولید آنها در کشور بیش از استاندارد معمول می‌گذرد، ظاهرا خودروسازان برای توقف تولید این دو محصول سرعت به خرج نداده‌اند. نجفی‌منش در این‌باره می‌گوید: معمولا هفت تا ۱۰ سال عمر یک خودرو در چرخه تولید است بنابراین از زمان شروع تولید این دو مدل خودروساز باید به فکر مدل‌های جدید و درنهایت کنار گذاشتن این خودرو‌ها می‌بود. منتها از سال ۸۷ به این جمع‌بندی رسیدیم که پراید و ۴۰۵ باید تا سال ۹۵ کنار گذاشته شوند که گام‌هایی در این مسیر برداشته شد.

این در حالی است که مدیر عامل سایپا زمانبندی خداحافظی با پراید را تا سال ۹۵ اعلام کرده و می‌گوید: تا سال ۹۵ مدل‌های مختلف و ارتقا یافته پراید عرضه می‌شود و قطعا بعد از سال ۹۵ سرعت کنار گذاشتن پراید بیشتر می‌شود. با این گفته مدنی به نظر می‌رسد خروج پراید به این راحتی‌ها نباشد. چنانکه نعمت‌بخش می‌گوید: برای اینکه مدل‌های جدید جایگزین شده و پراید قدیمی منسوخ شود، باید سرعت خط تولید محصولات جدید را بیشتر کرد، این در حالی است که در حال حاضر مدل‌های قدیمی روزانه بین حدود ۱۷۰۰ تا ۱۸۰۰ دستگاه تولید می‌شوند و خودرو‌های جدید هنوز با این سقف تولید فاصله دارند. البته وی می‌افزاید: قطعا با سرعت گرفتن تولید و استقبال مصرف‌کننده از مدل‌های جدید، مدل قدیمی پراید زود‌تر از تولید خارج می‌شود، ضمن اینکه انتظار می‌رود امکانات برای ارتقای تولید خودرو با رفع تحریم خودروی ایران بیش از گذشته فراهم شود.برچسب ها : پراید , پژو ۴۰۵ , خودرو , سایپا , مدل خودرو ,
نویسنده : مدیر | نظرات (0)

اخبار مرتبط

آخرین خبرها

اسامی داوران هفته نخست لیگ برتر اعلام شد
حمله بی‌سابقه پروین به وزیر
طرح تشکیل استان آذربایجان مرزی
حسین فریدون پنجم شهریور محاکمه می شود
هانیه توسلی هم در تلویزیون ممنوع شد
تلاش بغداد برای کاهش تنش تهران لندن
اتحادیه املاک کرج: خانه ارزان شد اما اجاره پایین نیامد
قلعه نویی: اگر فحاشی 100 هزار نفر خوب است آن را به حسن زاده تقدیم می کنم
دروازه بان برزیلی برای حضور در تیم گیتی پسند وارد ایران شد
دزدی هنگفت از جنیفرلوپز
احتمال صدور حکم سه سال حبس برای نجفی
بویینگ 80 فروند هواپیما به ایران می‌فروشد
دوقلوهای داعشی مادر خود را سر بریدند!
واکنش‌ ها به نتایج همه پرسی در انگلیس
رقم کمک هزینه مسکن نمایندگان مجلس
سود وام مسکن کاهش یافت
راز قتل بازیکن سایپا
شبکه "من و تو" جای سالار عقیلی نیست!
مذاکره هوایی ایران و آمریکا کلید خورد
قیمت روز خودروهای وارداتی در بازار+ جدول
کاهش 100 هزار تا 6 میلیونی قیمت خودرو
حضور ناو جنگی ائتلاف دریایی خلیج عدن در ۵ مایلی کشتی «ایران شاهد»
تولید یک هواپیمای جدید 70 نفره در ایران
قیمت دیپلم و لیسانس و دکترا در بازار آزاد!
شش دلیل برای خوردن شکلات تلخ
خواهرزاده فردین در سریال درحاشیه+ تصاویر
چهار باور غلط درباره دویدن
اوباما: ایران بایدبخشی‌از راه‌ حل‌ یمن باشد
ادامه روند کاهشی قیمت اوراق مسکن
ابوبکر البغدادی زخمی شده است؟

ارسال نظر برای این خبر


نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B :S
کد امنیتی
رفرش
کد امنیتی
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]