آخرین اخبار روز ایران و جهان را در این سایت بخوانید.

اخبار روز ایران و جهان

خلاصه سخنان رئیس جمهور در مجلس

بازدید : 477 |
درباره : سياسی , |
تاریخ : چهارشنبه 27 دی 1391 زمان : 12:20

محمود احمدی نژاد ساعت هشت و سی و پنج دقیقه با همراهی تعداد از اعضای هیات دولت وارد مجلس شد و رئیس مجلس به وی و همراهان خوش آمد گفت ...


جلسه علنی چهارشنبه صبح مجلس شورای علنی ساعت هشت صبح آغاز و تا زمان سخنرانی رئیس جمهور نمایندگان تذکراتی را نسبت به شیوه انتخاب نمایندگانی که پس از سخنرانی رئیس جمهور سخنرانی می کنند را به هیات رئیسه اعلام کردند و رئیس مجلس نیز در پاسخ به این تذکرات گفت که در هر صورت همه ۲۹۰ نفر نماینده نمی توانند امروز سخنرانی کنند.

محمود احمدی نژاد ساعت هشت و سی و پنج دقیقه با همراهی تعداد از اعضای هیات دولت وارد مجلس شد و رئیس مجلس به وی و همراهان خوش آمد گفت .

رئیس جمهور در حالی سخنان خود را آغاز کرد که در ابتدای سخنان خود از رئیس مجلس و هیات رئیسه برای تشکیل جلسه امروز تشکر و قدردانی کرد.

وی در ابتدای سخنان خود اظهار داشت که برای ارائه گزارش و ایجاد همفکری بیش از پیش بین دولت و مجلس به مجلس آمده است . وی اضافه کرد که سخنان خود را در سه بخش ارائه خواهد کرد و در نخستین بخش سخنان خود با رابطه دولت و مجلس اشاره کرد .

رابطه دولت و مجلس
رئیس جمهور گفت که عده ای از خصومت رابطه مجلس و دولت سود می برند ، افزود که خواسته های دولت و مجلس یکی است و اختلافات کم است و از قابل رفع است .

مسئولیت های دولت و مجلس
رئیس جمهور در بخش دوم سخنان خود به وظایف و مسئولیت های دولت و مجلس اشاره کرد. رئیس جمهور ضمن تاکید بر وظایف مشترک دولت و مجلس گفت که امروز دوتا موضوع مهم اساسی در کشور وجود دارد. موضوع اول روند رشد کشور است و موضوع دوم تحریم دشمنان است .

وی در ادامه افزود که در طول دوران پس از انقلاب کارهای بزرگی در کشور صورت گرفته است . وی به تولید برق در کشور اشاره کرد و افزود که در شش تا هفت سال پیش ما با قطع برق مواجه بودیم اما اکنون به اندازه کل قرن برق تولید می کنیم و به بزرگترین صادر کنند برق در منطقه تبدیل شده ایم و سالانه یک میلیارد دلار برق صادر می کنیم .

رئیس جمهور در پیشرفت های دیگر کشور در حوزه های دیگر اشاره کرد و گفت که در این حوزه های کارهای بزرگی انجام شده است که جز کارهای مشترک مجلس و دولت است .

رئیس جمهور گفت همه این کارها خوب است ، اما باید به سطح اول کشور های دنیا برسیم . اما در عین حال معتقدم که موانع ساختاری در این راه وجود دارد.

علاوه بر این مساله تحریم و دشمنی و دشمن هم وجود دارد و با پیشرفت و اقتدار ایران مخالف است . آنها به همین خاطر بهانه جویی می کنند و دو موضوع حقوق بشر و هسته ای را علم کرده اند. رئیس جمهور افزود که مساله هسته ای کاملا روشن است و در موضوع حقوق بشر هم حتی یک ظلم همه در منطق انقلاب اسلامی پذیرفته نیست .

وی اضافه کرد اما وضعیت خود غربی ها در حقوق بشر خوب نیست . اما در عین حال هم نباید بهانه دست آنان داد. به همین بهانه ها تحریم می کنند و تحریم فروش نفت و بانک مرکزی و مبادلات پولی را علیه ما وضع کرده اند .

رئیس جمهور گفت قطعا تحریم ها مشکلاتی را به وجود می آورد که مهمتر ین آن کاهش سرعت رشد کشور و دوم فشار به بخش های وسیعی از مردم که درآمد ثابت دارند. اخلال در تجارت خارجی و ایجاد فعالیت های کاذب اقتصادی را به وجود می آورد.

اما سئوال این است که باید چه کار کرد ؟
در برخورد با تحریم سه جهت گیری وجود دارد:

اول: ادامه وضع موجود است . اعمال تحریم از سوی انان و مقابله ما با آنان
دوم : تسلیم در برابر دشمن است . که این از ساحت ملت ایران به دور است .
سوم : ایجاد تحول ساختاری ، استفاده از ظرفیت های ملی و... است .

طبیعی است که موارد اول و دوم هم در دراز مدت به ضرر ملت ایران است و نمی تواند شرایط را به نفع ملت تغییر دهد ، لذا باید به دنبال راه حل دیگری بود.


احمدی نژاد افزود من در اینجا در مورد مورد سوم و راه های آن صحبت کنیم . ما باید با همکاری و همراهی کنیم .

چهار نقطه ضعف اقتصاد کشور
رئیس جمهور افزود ما چهار نقطه ضعف اساسی در اقتصاد داریم که دشمن روی ان برنامه ریزی می کند .

نقطه ضعف اول جریان ثروت و سرمایه است. جریان ثروت و سرمایه، اعم از نیروی انسانی کارمند، در جهات خاصی شکل گرفته است؛ به لحاظ جغرافیایی از مناطق دورتر و محروم‌تر و برخوردارتر و مرکزی‌تر، این جریان دائما ادامه دارد.

رئیس جمهور با تأکید بر اینکه نمی‌شود اقتصاد کشور دست ۳-۴ هزار نفر باشد و بقیه مردم پیرو آنها باشند، گفت: عامل این، ضعف سیستم بانکی است؛ البته منظور از سیستم بانکی مدیران و مسئولان آن نیستند. سیستم به گونه‌ای است که ثروت را از نقاط دور منتقل می‌کند به برخوردها و نقاط مرکزی؛ ضعف سوم اقتصاد ما، اتکای بودجه هزینه‌ای دولت به ارز نفتی است.

احمدی نژاد ادامه داد: به‌طور متوسط همواره بودجه‌های هزینه‌ای دولت وابستگی‌اش به درآمد نفت اضافه شده و این خود از عوامل اصلی تورم مستمر و است.

وی راه حل این مشکلات را در چهار محور و راه حل دانست و اظهار داشت: راه‌حل اول این است که ما جریان ثروت و سرمایه را مسیرش را تغییر بدهیم؛ تا این مسیر تغییر نکند، مشکلات سر جایش است؛ تمرکز ثروت و سرمایه در یک شهر مضر است؛ ۲۵ درصد تولید ناخالص ملی در تهران می چرخد و فرصت برای مناطق محروم کم است. باید سفته بازی را از اقتصاد کشور خارج و از فعالیت‌های پایدار حمایت و تقاضاهای کاذب را به صفر برسانیم.

رئیس جمهور ادامه داد: دومین راهکار بنده، مردمی‌کردن اقتصاد است؛ باید طرح‌هایی را اجرا کنیم که همه مردم در تمام سرزمین فرصت سازنده اقتصادی پیدار کرده و فعال شوند.

احمدی‌نژاد خاطرنشان کرد: راه‌حل اصلی و سوم، استفاده حداکثری از منابع ملی و سرزمینی و بومی است؛ این مسئله رشد را پایدار و آسیب‌پذیری را به حداقل می‌رساند.
وی، راهکار چهارم خود را قطع رابطه بودجه هزینه‌ای دولت با ارز نفتی عنوان کرد و گفت که این کار حتما سخت است اما باید انجام شود.

چهار پیشنهاد احمدی‌نژاد

راهکار اول:
"رئیس جمهور در ادامه به چهار راه حل خود اشاره کرد و اظهار داشت : پیشنهاد اول بنده این است که از زمین که بالاترین ثروت خدادادی ملت ایران است، استفاده کنیم. وسعت ایران به لطف خدا ۱۸۷.۳ میلیون هکتار است؛ از این میزان، ۲۵ میلیون هکتار دشت مرکزی و کویر مرکزی است که نوعا معدن است؛ حدود ۱۰۳ میلیون هکتار جنگل و مرتع است و از این ۱۰۳ میلیون هکتار ۱۴ میلیونش جنگل است. ۲ میلیون در شمال کشور و ۱۲ میلیون در دامنه زاگرس است."

رئیس‌جمهور در ادامه سخنانش تصریح کرد: حدود ۴۵ میلیون هکتار زمین قابل کشت داریم ولی فقط ۱۴ میلیون کشت می‌شود. ممکن است برخی بگویند آب نیست، آب کم داریم اما داریم؛ مگر می‌شود که خداوند زمین حاصل‌خیزی خلق کند اما آب مورد نیاز را خلق نکند. ثروت‌هایی که در بازار سکه و ارز می چرخد چرا نباید به سمت تامین منابع آبی کشور برود.

راهکار دوم :
احمدی‌نژاد ادامه داد: راهکار دوم استفاده از معادن است؛ بررسی کردیم و دیدیم معادن کشور و وسعت زمینی که برای صرفه اقتصادی هر معدن، گروه معدن‌کار کافی وجود دارد؛ معادن کشور قابل تقسیم به ۲۵۰ هزار بلوک معدنی است. الان کمتر از ۱۵ هزار بلوک استفاده می‌شود.

راهکار سوم :
وی راهکار سوم را هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرد و گفت که هدفمندی یارانه‌ها استفاده از منابع ملی است."در گام اول هدفمندی، ضریب جینی از ۴۰ به ۳۷ درصد رسید؛ نسبت درآمد ۱۰ درصد ثروتمند به فقیر در شهری از ۱۲.۴۵ برابر به ۱۰.۱۷ رسید؛ در روستایی از ۱۲.۶۳ به ۹.۳۵ برابر رسید؛ هیچکدام از طرح ها در ۵۰-۶۰ سال اخیر نتوانسته شاخص‌ها را اینقدر تغییر دهد.

رئیس‌جمهور با تأکید بر اینکه ۱۷ و نیم میلیارد دلار در سال ۹۰ نیاز ما به واردات فرآورده کم شده است، گفت: در همین دوره و در سال ۹۰، نزدیک ۱۱ میلیارد دلار به صادرات غیرنفتی کشور افزوده شد و ۳ میلیارد دلار نیز واردات کشور کاهش پیدا کرد.

احمدی‌نژاد تأکید کرد: برخی می گویند هدفمندی قیمت ارز را بالا برد، این اشتباه است، هدفمندی حتی نقدینگی و برخی مسائل راهبردی را هم کاهش داد. دشمن بنزین را تحریم کرد، اما با هدفمندی طرح دشمن خنثی و نیاز ما به واردات به نزیک صفر رسید.

رئیس جمهور ادامه داد: می‌توان مرحله دوم هدفمندی را اجرا کرد، دولت مطالعاتش کامل است؛ تبعات و آثار این اقدام را پیش‌بینی کرده‌ایم. اگر چنین ظرفیتی در اقتصاد کشور است باید همه بدانند و باید برای تشریح یک طرح، اعداد و ارقام آن اعلام شود.احمدی نژاد اضافه کرد: من باور دارم که می‌توانیم حداقل معیشت را برای مردم تامین و فقر را ریشه کن کنیم.

راهکار چهارم
رئیس جمهور افزود راهکار چهارم، اصلاح نظام بانکی است.چندتا بانک وکیل همه ملت شده‌اند و ملت را کنار گذاشته‌ایم. ثروت ملت را در چند بانک بلوکه کرده‌ایم. امیدوارم در آینده برای تشریح طرح اصلاح نظام بانکی خدمت نمایندگان برسم.

وی با بیان اینکه بیشترین ملاقات نمایندگان در دولت نهم و دهم اتفاق افتاده است، گفت: ۹۰درصد مشکلاتی که شما بیان می‌کنید، مشکلات مردم است.وی افزود: این دولت هر حرفی می‌زند تجربه نشان داده که می‌ایستد و اجرا می‌کند، دولت خودش را فدا می‌کند تا طرح‌ها اجرا شود. دولت هر طرحی که اعلام می‌کند اگر پشتیبانی و حمایت شود، تصمیم‌گیری و اجرا متمرکز باشد، دولت موفقیتش را تضمین می‌کند. ما خودمان را به ضمانت می‌گذاریم.

رئیس جمهور ادامه داد: بعضی در ملاقات‌ها توصیه می‌کنند، ۶ ماه بیشتر به پایان دولت نمانده است، رها کن، نمی‌شود کاری کرد؛ سوال می‌کنم که روز اول و آخر دولت با هم چه تفاوتی می‌کند؟ مگر انگیزه‌ها تفاوت کرده است؟ هر روز مهم است و هر روز می توان کار مهم کرد.

" ما تعهد داده‌ایم که تا آخرین روز کار می‌کنیم، هر دولتی هم که مردم برگزینند همه باید پشتیبانی کنیم و برای همه عزیز است؛ دولت کار محرمانه‌ای ندارد، اول هر حرفی را به مردم می‌گوییم و بعد اجرا می‌کنیم. در موضوع بانکی تندترین عبارت و اتهامات به پاکترین اعضای دولت زدند البته ما فعلا جایی برای شکایت نداریم."

مرز بین قانونگذاری و اجرا

احمدی نژاد در ادامه به مرزهای بین قانونگذاری مجلس و اجرا توسط دولت اشاره کرد و افزود که تغییرات زیاد در قانون ثبات را از بین می برد. رئیس جمهور افزود که توسعه اختیارات هر یک از قوا به نفع قوای دیگر به زیان ملت است .

وی ادامه داد: ما سندی داریم که تنظیم کننده روابط و مبنای مسئولیت‌ها و بخش‌های گوناگون حکومت است و آن قانون اساسی است؛ سه قوه مستقل داریم و بخشی از اختیارات ناظر بر قوای دیگر است و معنای این دخالت نیست. سازمان بازرسی کل کشور بر دستگاه‌های اجرایی نظارت می‌کند، دیوان محاسبات بر حساب‌های دستگاه‌هایی اجرایی نظارت می‌کند و این استقلال ما را محدود نمی‌کند.

رئیس جمهور در ادامه سخنانش تأکید کرد: ما هیچگاه در قانونگذاری به معنای دخالت، دخالت نمی‌کنیم اما عزیزان اگر تصمیمات دولت، حتی انتصاب افراد به مسئولیت‌ها با طرح و مصوباتی متوقف شود، دولت چطور می‌تواند کار کند. اگر دائما در قانون هدفمندی و بودجه تغییراتی به

وی اظهار داشت : معتقدیم قانون اساسی هندسه‌ای برای نظام حکومتی است؛ اگر این هندسه از تعادل خارج شود، کشور ضرر می‌کند. مثلاً دولت در قوای دیگر یا قوای دیگر در دولت دخالت کنند.

وی یادآور شد: مدیریت اجرایی کشور باید متمرکز باشد دولت بدنه کارشماسی کل کشور و وقوای دیگر است؛ اگر دولت دید که مثلا به حقوق مردم اجحاف می‌شود باید به قوه قضائیه مراجعه کند. دولت مانند سایر قوا متعلق به همه است.

دعوا نداریم؛ مشکلی نیست ؛ خداحافظ

احمدی نژاد در ادامه افزود که مشکلی نیست با هم گفتگو می کنیم و مشکلات را حل خواهیم کرد.پیش از اینکه رئیس جمهور به بخش تشکرهای خود برسد گفت که آقای ابوترابی طی یادداشتی از وی خواسته است که پس از پایان در مجلس بماند و به سخنان نمایندگان گوش دهند. اما در عین حال رئیس جمهور گفت که معذور است و به دلیل برنامه ریزی های پیشین نمی تواند در مجلس بماند و پس از بیان تشکرهای خود خداحافظی کرد و مجلس را ترک کرد.برچسب ها : اعضای هیات دولت , مجلس و دولت , برخورد با تحریم , اقتصاد کشور , سخنرانی رئیس جمهور در مجلس ,
نویسنده : مدیر | نظرات (0)

اخبار مرتبط

آخرین خبرها

اسامی داوران هفته نخست لیگ برتر اعلام شد
حمله بی‌سابقه پروین به وزیر
طرح تشکیل استان آذربایجان مرزی
حسین فریدون پنجم شهریور محاکمه می شود
هانیه توسلی هم در تلویزیون ممنوع شد
تلاش بغداد برای کاهش تنش تهران لندن
اتحادیه املاک کرج: خانه ارزان شد اما اجاره پایین نیامد
قلعه نویی: اگر فحاشی 100 هزار نفر خوب است آن را به حسن زاده تقدیم می کنم
دروازه بان برزیلی برای حضور در تیم گیتی پسند وارد ایران شد
دزدی هنگفت از جنیفرلوپز
احتمال صدور حکم سه سال حبس برای نجفی
بویینگ 80 فروند هواپیما به ایران می‌فروشد
دوقلوهای داعشی مادر خود را سر بریدند!
واکنش‌ ها به نتایج همه پرسی در انگلیس
رقم کمک هزینه مسکن نمایندگان مجلس
سود وام مسکن کاهش یافت
راز قتل بازیکن سایپا
شبکه "من و تو" جای سالار عقیلی نیست!
مذاکره هوایی ایران و آمریکا کلید خورد
قیمت روز خودروهای وارداتی در بازار+ جدول
کاهش 100 هزار تا 6 میلیونی قیمت خودرو
حضور ناو جنگی ائتلاف دریایی خلیج عدن در ۵ مایلی کشتی «ایران شاهد»
تولید یک هواپیمای جدید 70 نفره در ایران
قیمت دیپلم و لیسانس و دکترا در بازار آزاد!
شش دلیل برای خوردن شکلات تلخ
خواهرزاده فردین در سریال درحاشیه+ تصاویر
چهار باور غلط درباره دویدن
اوباما: ایران بایدبخشی‌از راه‌ حل‌ یمن باشد
ادامه روند کاهشی قیمت اوراق مسکن
ابوبکر البغدادی زخمی شده است؟

ارسال نظر برای این خبر


کد امنیتی رفرش