آخرین اخبار روز ایران و جهان را در این سایت بخوانید.

اخبار روز ایران و جهان

افزایش قیمت بنزین برای سال آینده

بازدید : 362 |
درباره : اقتصادی , اجتماعی , |
تاریخ : دوشنبه 30 دی 1392 زمان : 11:25

سال آینده قیمت بنزین به احتمال زیاد به بیش از 1000 تومان افزایش می یابد و در این بین، حذف کارمزد و سهمیه بنزین برخی از خودروها و موتورسیکلت ها از مهمترین تغییرات جدید بنزینی خواهد بود...


بنزین به عنوان پرطرفدارترین فرآورده نفتی ایران سال آینده سه تغییر بزرگ را تجربه خواهد کرد که پیش بینی می شود از پایان تعطیلات نورزی این تغییرات جدید در ساز و کار عرضه این محصول استراتژیک نفتی اعمال شود.

از این رو هم اکنون وزارت نفت عزم خود را برای حذف کارمزد فروش بنزین و عرضه این فرآورده میان تطیری پالایشگاه های نفت به صورت حق العملی جزم کرده است که در این صورت، هزینه خرید بنزین بسته به حجم باک خودروها 100 تا 500 تومان افزایش می یابد.به عبارت دیگر، در صورتی که یک خودرو 30 لیتر بنزین 400 تومانی در جایگاهی خریداری کند باید معادل 120 تومان به عنوان حق العمل به جایگاه دار پرداخت کند که به تبع با افزایش حجم باک و یا خرید بنزین آزاد این نرخ تا سقف 500 تومان هم قابل افزایش است.

مصطفی کشکولی مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی اخیرا با بیان اینکه امسال به جای کارمزد در جایگاه ها فروش بنزین به صورت حق العمل کاری انجام می شود، گفته است: با اجرای طرح فروش حق العملی بنزین در جایگاه ها، جایگاه داران می توانند بخشی از درآمد خود را از همان محل فروش تامین کنند.

این عضو هیات مدیره شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با اشاره به ارسال طرح حذف کارمزد و فروش حق العملی فرآورده های نفتی در جایگاه ها به شورای اقتصاد، تصریح کرده است: پیش بینی می شود به زودی این طرح در شورای اقتصاد تصویب و به مرحله اجرا برسد.

خودروهایی که سال آینده سهمیه بنزین ندارند

در کنار حذف کارمزد، سال آینده سهمیه بنزین 400 تومانی (نیمه یارانه ای) برخی از خودروها و موتورسیکلت ها هم به طور کامل قطع خواهد شد. بر این اساس پس از قطع سهمیه بنزین نیمه یارانه ای خودروها و موتورسیکلت های فرسوده از دی ماه سال جاری، شمارش معکوس برای حذف سهمیه بنزین موتورهای فاقد پلاک ملی هم آغاز شده است.

سید مجتبی شفیعی با بیان اینکه سهمیه بنزین نیمه یارانه ای وسایل نقلیه فرسوده از دی ماه سالجاری واریز نشده و کارت های سوخت آنها شارژ نخواهد شد، گفته است: از آنجا که در کارت سوخت این خودرو و موتورسیکلت ها سوخت ذخیره وجود دارد، از این ماه به هیچ وجه کارت سوخت آنها شارژ نخواهد شد و ذخیره بنزین این دسته خودروها تا پایان اسفند ماه اعتبار دارد و پس از آن هیچ اعتباری نخواهد داشت.رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور با بیان اینکه موتورسیکلت های فاقد پلاک ملی نیز در سراسر کشور شامل این حذف سهمیه سوخت خواهند بود، بیان کرده است: وزارت نفت در حال تکمیل اطلاعات است تا قطع سهمیه سوخت این موتورسیکلت و خودروها از دی ماه جاری در دستور کار قرار بگیرد و به طور قطع اجرا خواهد شد.

تاریخ مصرف بنزین 400 تومانی پایان می یابد

افزایش قیمت بنزین برای سال آینده قطعی شده است و بهای این فرآورده استراتژیک نفتی به احتمال زیاد به بیش از 1000 تومان به ازای هر لیتر افزایش می یابد، ضمن آنکه پیش بینی می شود به زودی با اطلاعیه دولت تاریخ مصرف بنزین 400 تومانی هم به پایان برسد.

شاپور محمدی معاون اقتصادی وزیر اقتصاد اخیرا با تاکید بر اینکه طبق قانون نرخ حامل های انرژی باید به قیمت 90 درصد فوب خلیج فارس برسد که چگونگی دستیابی و فرصت زمانی اجرای آن در حال بررسی است و باید در مورد آن تصیم گیری شود، گفت: در لایحه مستقل هدفمندی یارانه ها سه سناریو برای تغییر قیمت ها تدوین شده است.

بیژن زنگنه وزیر نفت یکی از معدود اعضای کابینه دولت است که بیش از آنکه به اصلاح و افزایش قیمت بنزین اعتقاد داشته باشد، به اصلاح کیفیت و افزایش راندمان مصرف سوخت در خودروهای داخلی تاکید کرده و یادآور می شود: اگر قرار است قیمت بنزین واقعی شود باید امکان تولید خودروهای کم مصرف در داخل و یا امکان واردات خودروی کم مصرف فراهم شود.

بر خلاف پیشنهاد وزیر نفت یعنی”عرضه خودروی ارزان و بنزین گران” عباس کاظمی مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی و معاون وی در وزارت نفت، تاکید کرده است: به زودی قیمت فرآورده های نفتی متناسب با کیفیت آنها تعیین خواهد شد.

بنزین را تک نرخی کنید

همزمان با بررسی سناریوهای پیشنهادی افزایش قیمت بنزین، شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی یک سناریوی جدید برای تعیین قیمت این فرآورده نفتی ارائه کرده است. ناصر سجادی معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران در جمع برخی از مدیران نفتی با بیان اینکه تحقق حذف دو نرخی سوخت نیازمند مجاب کردن مسئولان مرتبط است، از پیگیری برای تک نرخی کردن سوخت خبر داد.

احمد واحدیان ابوترابی رئیس اداره پیشگیری عرضه خارج از شبکه و مقابله با قاچاق سوخت شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی نیزهم با بیان اینکه اختلاف قیمت یارانه ای سوخت با قیمت آزاد آن از دلایل مهم قاچاق و عرضه خارج از شبکه سوخت است، تاکید می کند: وجود نرخ های متفاوت برای فعالیت های مختلف، موجب انحراف فرآورده از یک بخش به بخش دیگر می شود.

این پیشنهاد جدید بنزینی به مذاق جایگاه داران خوش آمده است به طوری که ناصر رئیسی فرد رئیس اتحادیه جایگاه داران سوخت کشور با ارائه دو پیشنهاد جدید جایگاه داران سوخت به دولت خواستار لغو سهمیه بندی و عرضه تک نرخی بنزین به منظور کاهش فساد در جایگاه ها شده است.برچسب ها : قیمت بنزین در سال آینده , سهمیه بنزین 400 تومانی , سهمیه بنزین خودروها , بنزین موتورسیکلت ها , حق العمل کاری بنزین در جایگاه ها , حذف کارمزد فروش بنزین , قیمت بنزین آزاد , تک نرخی کردن سوخت ,
نویسنده : مدیر | نظرات (0)

اخبار مرتبط

آخرین خبرها

اسامی داوران هفته نخست لیگ برتر اعلام شد
حمله بی‌سابقه پروین به وزیر
طرح تشکیل استان آذربایجان مرزی
حسین فریدون پنجم شهریور محاکمه می شود
هانیه توسلی هم در تلویزیون ممنوع شد
تلاش بغداد برای کاهش تنش تهران لندن
اتحادیه املاک کرج: خانه ارزان شد اما اجاره پایین نیامد
قلعه نویی: اگر فحاشی 100 هزار نفر خوب است آن را به حسن زاده تقدیم می کنم
دروازه بان برزیلی برای حضور در تیم گیتی پسند وارد ایران شد
دزدی هنگفت از جنیفرلوپز
احتمال صدور حکم سه سال حبس برای نجفی
بویینگ 80 فروند هواپیما به ایران می‌فروشد
دوقلوهای داعشی مادر خود را سر بریدند!
واکنش‌ ها به نتایج همه پرسی در انگلیس
رقم کمک هزینه مسکن نمایندگان مجلس
سود وام مسکن کاهش یافت
راز قتل بازیکن سایپا
شبکه "من و تو" جای سالار عقیلی نیست!
مذاکره هوایی ایران و آمریکا کلید خورد
قیمت روز خودروهای وارداتی در بازار+ جدول
کاهش 100 هزار تا 6 میلیونی قیمت خودرو
حضور ناو جنگی ائتلاف دریایی خلیج عدن در ۵ مایلی کشتی «ایران شاهد»
تولید یک هواپیمای جدید 70 نفره در ایران
قیمت دیپلم و لیسانس و دکترا در بازار آزاد!
شش دلیل برای خوردن شکلات تلخ
خواهرزاده فردین در سریال درحاشیه+ تصاویر
چهار باور غلط درباره دویدن
اوباما: ایران بایدبخشی‌از راه‌ حل‌ یمن باشد
ادامه روند کاهشی قیمت اوراق مسکن
ابوبکر البغدادی زخمی شده است؟

ارسال نظر برای این خبر


کد امنیتی رفرش