آخرین اخبار روز ایران و جهان را در این سایت بخوانید.

اخبار روز ایران و جهان

مجازات سنگین در انتظار سربازان فراری

بازدید : 2855 |
درباره : اجتماعی , عمومی , |
تاریخ : شنبه 02 اردیبهشت 1391 زمان : 12:49

سردار ابراهيم كريمي از دادگاهي كردن سربازان فراري مي گويد و مي افزايد: «فرار از سربازي يك جرم است..تهران امروز: جانشين رئيس سازمان وظيفه عمومي ناجا مي‌گويد: «مدت سربازي با توجه به نياز كشور تعيين مي‌شود.» سردار ابراهيم كريمي همچنين از دادگاهي كردن سربازان فراري سخن به ميان مي‌آورد و مي‌گويد: «فرار از سربازي يك جرم است.

در صورتي كه فرار بدون عذرموجه باشد، دادگاه با توجه به آن حكم مي‌دهد اما در صورتي كه سرباز فراري داراي عذر موجه باشد شرايط و اظهارات وي در دادگاه بررسي خواهد شد.» البته او بين غيبت و فرار تفاوت قائل مي‌شود و مي‌گويد: «غيبت براي كساني است كه در موعد مقرر خود را براي انجام سربازي معرفي نمي‌كنند اما فرار براي كساني اطلاق مي‌شود كه به خدمت سربازي اعزام و پس از اخذ مرخصي از محل خدمت يا خارج‌شدن از محيط ديگر باز نمي‌گردند.»

او به تمامي سربازان فراري توصيه مي‌كند كه خود را به محل ترك خدمت معرفي كنند چرا كه در حال حاضر تسهيلاتي براي اين دسته از افراد در نظر گرفته شده اما با گذشت زمان و طولاني‌شدن مدت فرار قطعا شرايط اين افراد بدتر خواهد شد. كريمي سوم خرداد را فرصت خوبي براي بخشش غيبت تمامي سربازان و مشمولان متقاضي اعزام به خدمت مي‌داند و مي‌گويد: «افرادي كه تا اين تاريخ به سازمان وظيفه‌عمومي ناجا و دفاتر خدمات الكترونيكي پليس‌+ 10 مراجعه و تعيين تكليف كنند، غيبت گذشته و كليه اضافه خدمتشان بخشيده خواهد شد كه اين شرايط براي افرادي كه هم‌‌اكنون در حال خدمت هستند، نيز صدق مي‌كند.»


كريمي همچنين با بيان اينكه كسري خدمت تا پايان سال 90 اعتبار داشت مي‌گويد: بر اساس قانون جديد افرادي كه والدين آنان داراي 30 ماه سابقه جبهه، 25 درصد جانبازي و 24 ماه اسارت باشند به ازاي هر كدام از آنان يكي از فرزندان‌شان از خدمت سربازي معاف مي‌شود. به عنوان مثال اگر فردي داراي 50 درصد جانبازي باشد دو فرزند وي مي‌توانند از معافيت بهره‌مند شوند و اين در حالي بود كه در قانون قديم اين امر تنها تا سقف دو فرزند اجرا مي‌شد.

البته اين امتيازها شامل كساني كه سابقه‌اي كمتر از اين موارد دارند نمي‌شود. به گفته كريمي‌حتي اگر فردي داراي 24 درصد جانبازي باشد نيز فرزندش امكان استفاده از معافيت را نخواهد داشت چرا كه اين يك قانون است و اگر ما بخواهيم در چنين مواردي قانون را دستكاري كنيم، در حق عده‌اي ظلم مي‌شود.


همچنين جانشين رئيس سازمان وظيفه عمومي ناجا از شهروندان خواست تا پايان ارديبهشت ماه به دفاتر پليس + 10 مراجعه و نسبت به تعويض كارت‌هاي قديمي خود اقدام كنند.

سربازي رو به بهبود است

به گفته كريمي بخشي از سربازان نيز با توجه به توانمندي و تخصصي كه دارند به سازمان‌هاي دولتي معرفي مي‌شوند كه اصطلاحا به آن «امريه» مي‌گويند. جانشين رئيس سازمان وظيفه عمومي ناجا شرايط سربازي را از زمان تصويب قانون جديد رو به بهبود مي‌داند و مي‌گويد: نوع به كارگيري سربازان، تسهيلات و غيره در قانون جديد براي سربازان پيش‌بيني شده است.

به گفته كريمي قانون جديد سربازي مي‌تواند نيازها و مشكلات سربازان را به شكل فعلي برطرف كند اما ما بر اين باوريم كه بايد فرصت سربازي را به زمان تخصص اندوزي تبديل كرد تا وقتي سرباز پس از دوران سربازي وارد جامعه مي‌شود بتواند زندگي‌اش را به نحو بهتري ادامه دهد. به گفته او بايد صحبت‌هاي بيشتري درباره اثرات سربازي در فرد و جامعه مطرح شود.

او همچنين درباره دغدغه‌عده‌اي از جوانان مبني بر از دست‌رفتن موقعيت تحصيلي در صورت اعزام به خدمت سربازي مي‌گويد: در قانون جديد پيش‌بيني شده كه به سربازان اين فرصت داده شود كه در هنگام سربازي نيز در دانشگاه‌ها پذيرفته شوند و بتوانند در دوره‌هاي بالاتر شركت كنند.

كريمي با بيان اينكه اقداماتي كه امروزه در حال انجام است در آينده اثرات خود را نشان خواهد داد، مي‌گويد: وقتي به افرادي كه در گذشته سربازي خود را طي كرده‌اند نگاه مي‌كنيم متوجه مي‌شويم كه اين افراد از اين دوران به نيكي ياد مي‌كنند و معتقدند كه از دوران سربازي خود استفاده كرده‌اند.

جانشين سازمان وظيفه عمومي ناجا همچنين درباره شرايط اضافه‌خدمت و مجازات‌هاي غيبت براي مشمولان غايب در زمان صلح، مي‌گويد: در قانون جديد براي غيبت تا سقف سه ماه، سه ماه اضافه خدمت، براي غيبت بيش از سه ماه تا يك سال ، شش ماه اضافه خدمت و براي افرادي كه بيشتر از يك‌سال غيبت داشته‌اند علاوه بر اينكه شش‌ماه اضافه خدمت تعلق مي‌گيرد، فراري محسوب مي‌شوند و به جرم آنان در دادگاه رسيدگي مي‌شود.

وي همچنين درباره شرايط بهره‌مندي از معافيت كفالت اظهار كرد: براساس قانون معافيت كفالت براي يگانه فرزند ذكور بالاي 18 سال است و در صورتي كه فردي‌داراي برادر بزرگ‌تري كه ازدواج‌كرده نيز باشد، نمي‌تواند از اين نوع معافيت بهره‌مند شود.برچسب ها : سربازي , سرباز فراري , جرم , وظيفه عمومي , خدمت سربازي , اضافه خدمت , غيبت , مشمولان غايب , كفالت ,
نویسنده : مدیر | نظرات (1)

اخبار مرتبط

آخرین خبرها

اسامی داوران هفته نخست لیگ برتر اعلام شد
حمله بی‌سابقه پروین به وزیر
طرح تشکیل استان آذربایجان مرزی
حسین فریدون پنجم شهریور محاکمه می شود
هانیه توسلی هم در تلویزیون ممنوع شد
تلاش بغداد برای کاهش تنش تهران لندن
اتحادیه املاک کرج: خانه ارزان شد اما اجاره پایین نیامد
قلعه نویی: اگر فحاشی 100 هزار نفر خوب است آن را به حسن زاده تقدیم می کنم
دروازه بان برزیلی برای حضور در تیم گیتی پسند وارد ایران شد
دزدی هنگفت از جنیفرلوپز
احتمال صدور حکم سه سال حبس برای نجفی
بویینگ 80 فروند هواپیما به ایران می‌فروشد
دوقلوهای داعشی مادر خود را سر بریدند!
واکنش‌ ها به نتایج همه پرسی در انگلیس
رقم کمک هزینه مسکن نمایندگان مجلس
سود وام مسکن کاهش یافت
راز قتل بازیکن سایپا
شبکه "من و تو" جای سالار عقیلی نیست!
مذاکره هوایی ایران و آمریکا کلید خورد
قیمت روز خودروهای وارداتی در بازار+ جدول
کاهش 100 هزار تا 6 میلیونی قیمت خودرو
حضور ناو جنگی ائتلاف دریایی خلیج عدن در ۵ مایلی کشتی «ایران شاهد»
تولید یک هواپیمای جدید 70 نفره در ایران
قیمت دیپلم و لیسانس و دکترا در بازار آزاد!
شش دلیل برای خوردن شکلات تلخ
خواهرزاده فردین در سریال درحاشیه+ تصاویر
چهار باور غلط درباره دویدن
اوباما: ایران بایدبخشی‌از راه‌ حل‌ یمن باشد
ادامه روند کاهشی قیمت اوراق مسکن
ابوبکر البغدادی زخمی شده است؟

ارسال نظر برای این خبر


کد امنیتی رفرش